نگهداری گربه در خانه

دردسرها و مشکلات نگهداری گربه در خانه

آشنایی با دردسرها و مشکلات نگهداری گربه در خانه

مشکلات نگهداری گربه در خانه : شما هر لحظه که در خیابان، کوچه و یا از هر محلی که میگذرد مطمئناً با یکسری گربه های وحشی و بی خانمان روبرو می شوید و شاید شما جزو آن افرادی هستید که با خود فکر می کنید که میشود من هم یکی از این گربه ها را در خانه نگهداری کنم.

شاید تصور اولیه در مورد نگهداری گربه در خانه ساده به نظر برسد ولی پس از مدتی شما متوجه عمق ماجرا خواهید شد که نگهداری از یک گربه در خانه آنچنان هم که فکرش را می‌کردید ساده نیست علی رغم اینکه گربه ها بسیار حیوانات بانمک و شیرینی هستند و می‌توانند دلگرمی و مهربانی را همراه خود به خانه شما بیاورند ولی دردسر های خاص خودش را نیز دارد.

منظور ما در این مقاله نگهداری از گربه های خیابانی نیست بلکه پرورشگاه های زیادی وجود دارد که اقدام به فروش گربه های دستی شده یا اصطلاحا رام شده می نمایند که بسیار باهوش هستند و زمین تا آسمان با گربه های خیابانی تفاوت دارند با این وجود در این مقاله از مجله وب نواز سعی داریم تا شما را با مزیت ها، معایب و مشکلات نگهداری گربه در خانه آشنا کنیم لطفاً با ادامه مقاله همراه باشید.

 

بازی گربه با کودک

 

نگهداری گربه در خانه چه خوبی هایی دارد؟

همانطوری که نگهداری گربه در خانه ممکن است مشکلاتی نیز داشته باشد خوبی های مخصوص به خودشان را نیز دارند. قبل از پرداختن به دردسر ها و مشکلات نگهداری گربه در خانه می خواهیم شما را با مزیت ها و خوبی های این حیوان خانگی آشنا کنیم.

سرگرمی و اوقات فراغت :

شما با داشتن یک گربه خانگی ملوس و زیبا می توانید ساعت ها با آن سرگرم باشید بدون اینکه متوجه گذر زمان باشید آنها بسیار جذاب و دلربا هستند مخصوصا اگر بچه گربه نیز باشند. تصور کنید که شما در حال مطالعه کتاب  یا در حال کار با کامپیوتر هستید و گربه ملوس شما  روی پاهای شما لم داده و در حال خواب است. تصور این صحنه خیلی زیباست.

سرگرم نمودن بچه ها :

اگر شما در خانه خود کودک خردسال دارید مطمئناً وجود یک گربه باهوش و با نزاکت می تواند کودک شما را ساعت ها سرگرم کند و شما نیز با خیال راحت می توانید به کارهای روزمره خود برسید بدون اینکه نگران زخم شدن یا آسیب رسیدن به کودک خود باشید. در این مورد دقت کنید که گربه شما کاملا تمیز و ضدعفونی شده باشد تا خدایی ناکرده هیچ گونه بیماری را به کودک شما منتقل نکند.

کاهش استرس و فشار خون :

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده که نوازش گربه می‌تواند فشار خون و استرس ناشی از خستگی ها و چالش های روزمره را در صاحب گربه کاهش دهد و این احساس دقیقاً همان احساسی است که هنگام بغل کردن کسی به شما دست میدهد. تصور این لحظه نیز می تواند برای شما آرامش بخش باشد.

 

مشکلات نگهداری گربه در خانه

 

دردسر ها و مشکلات نگهداری گربه در خانه چیست؟

پس از بررسی خوبی ها و مزایای نگهداری گربه در خانه پرداختن به بدی ها و مشکلات نگهداری این حیوان خانگی نیز خالی از لطف نیست. از مهمترین مشکلاتی که نگهداری گربه در خانه میتواند برای صاحبش ایجاد کند شامل موارد زیر می شود:

احتمال بیماری توسکوپلاسموز :

این بیماری یک بیماری انگلی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز نمونه آن مشاهده شده است. راه انتقال این بیماری از طریق تماس با فضولات گربه، مصرف لبنیات پاستوریزه نشده، مصرف تخم مرغ نپخته، مصرف میوه و سبزیجات نشسته و گوشت نیم پز است. البته همه کسانی گربه در خانه نگهداری می کنند در خطر ابتلا به این بیماری نیستند زیرا بدن برخی افراد سیستم ایمنی قوی داشته و به شدت با این بیماری مقابله می‌کند و برخی نیز بهداشت و نظافت لازم را در مورد گربه خود رعایت می کنند بنابراین احتمال نفوذ این انگل به بدن آنها بسیار کم می‌باشد. بنابراین توصیه می شود که اگر یک حیوان خانگی اعم از گربه یا سگ دارید حتما دستشویی رفتن را به او آموزش دهید و یا حداقل حیوانی خریداری کنید که از قبل آموزشهای لازم را دیده باشد.

دلسرد شدن از حیوان :

برخی از افراد پس از چند سال نگهداری گربه یا سگ در خانه خود از این حیوان سیر شده و نسبت به او دلسرد می شوند بنابراین تصمیم به فروش یا بیرون انداختن آن حیوان خواهند داشت. پس اگر جزو افرادی هستید که به راحتی نمی‌توانید مسئولیت قبول کنید و مسئولیت پذیری شما بالا نیست بهتر است از نگهداری گربه در خانه صرف نظر کنید.

اختصاص وقت برای تغذیه و نگهداری :

شما باید برای تغذیه، استحمام و بازی کردن با گربه وقت کافی داشته باشید اگر جزو افرادی هستید که در تمام طول روز سر کار هستید و یا شب ها دیر وقت به خانه برمی گردید بنابراین نگهداری گربه در خانه برای شما اصلا مناسب نیست، زیرا گربه ها نیز همانند سایر حیوانات و پرندگان نیاز به مراقبت و توجه دارند. 

علاوه بر این از مشکلات نگهداری گربه در خانه می توان به نیاز مراقبتی این حیوان نیز اشاره نمود یعنی ممکن است که گربه شما در ساعاتی از روز را به بیرون از خانه برود و مورد حمله سایر حیوانات وحشی قرار بگیرد یا ممکن است که گربه شما تربیت مناسب را ندیده باشد و گربه های وحشی و خیابانی را به خانه هدایت کنند و خانه شما مکانی برای گربه ها شود.

به هم ریختن خانه یا شکستن وسایل :

در مواقعی که شما خانه نیستید و گربه شما تنها در خانه است ممکن است از سر کنجکاوی اقدام به جست و خیز در خانه بکند و با وسایل های موجود در خانه بازی کند مثلا شما با لپ تاپ شما بازی کرده و دکمه های آن را بکَند، گلدان های موجود در خانه را بشکند یا صفحه تلویزیون را خط بیاندازد و …

تمامی موارد گفته شده کاملا واقعی بوده و احتمال وقوع آنها بسیار بالاست.

به این مطلب امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *