ماهی فایتر از نگهداری تا تکثیر

احتمالا اکثر ماهی باز ها و یا حتی آدم های عادی ماهی فایتر یا جنگجوی سیامی رو دیدن. این ماهی بسیار رایج هست در آکواریوم فروشی های ایران و جزو پرفروش ترین ماهی هاست. زیبایی منحصر به فرد او ، قیمت مناسب و نگهداری آسان از دلایل خرید این ماهی است . در این پست قصد داریم ابتدا به معرفی کامل این ماهی بپردازیم سپس به روش نگهداری ماهی فایتر و بعد از آن به آموزش تکثیر و پرورش آن بپردازیم با مجله ی اینترنتی وب نواز همراه باشید.

معرفی ماهی فایتر

اگر قصد دارید ماهی جنگجو بگیرید و از آن نگهداری کنید،  اول حتما این مطلب را تا اخر بخونید،بعدش  اگر دیدید شرایط لازم را دارید،برای خریدش اقدام کنید . نام رایج این ماهی ماهی فایتر می باشد ، نام علمی آن Betta splendens  که از خوانواده ی گوارمی هاست. این ماهی بومی رودخانه مکونگ واقع در آسیای جنوب شرقی است. در این ماهی ها قلمرو بسیار اهمیت دارد و نگهداری 2 ماهی نر در یک ظرف اصلا عاقبت خوشی ندارد. معمولا طول عمر ماهی فایتر بین 2 تا 5 سال است که در بعضی اوقات حتی تا 10 سال هم دیده شده است. شکل ظاهری ماهی فایتر بسیار متنوع است که این تنوع در شکل دم و رنگ ماهی خود را نشان میدهد . اندازه این ماهی بیت 5 تا 7 سانتی متر می باشد

شرایط نگهداری ماهی فایتر

راحت ترین روش برای نگهداری ماهی جنگنجو ، استفاده از تنگ شیشه ای متوسط می باشد . برای نگهداری این ماهی نیاز به وسایل جانبی مانند فیلتر های تصویه ، پمپ هوا ، بخاری و … نمی باشد.

به نظر من بهتر راه نگهداری ماهی بتا همین روش می باشد که در تنگ های جدا از هم ماهی ها نگهداری شودند. اما آن هارا می توان با ماهی های صلح جو دیگر نیز نگه داری کرد. به شرط آنکه ماهی های دیگر از ماهی فایتر کوچک تر و ضعیف تر نباشند که ماهی بتا به باله های آن ها آسیب وارد می کند. دمای مناسب برای این ماهی بین 24 تا 28 سانتی گراد است و حدودا می تواند در دمای محیط نیز زندکی کند و خیلی حساس نیست .

نمایی از یک تانک ایده عال برای ماهی فایتر

تغذیه و غذای ماهی فایتر

تغذیه در این ماهی بسیار مهم است برای زیبایی و نشاط و شادابی ماهی فایتر. اگر به بچه ماهی های گوپی یا زبرا نیز دسترسی دارید برای تنوع غذای مناسبی می باشد .در طبیعت به طور معمول از حشرات و لارو تغذیه می‌کند. همچنین می‌توانند با غذاهای پولکی، منجمد و نیز خشک شده سازگاری پیدا کنند. میگوی آب شیرین، دافنی، کرم شیشه‌ای، کرم خونی و.. نیز می‌توانند برای آنها مناسب باشند. از غذا های بسته بندی که در مراکز فروش ماهی و آکواریم به فروش می رسد هم می توان استفاده کرد.

تشخیص جنسیت در ماهی فایتر

 

اکثر ماهی های بتا موجود در آکواریوم فروشی جنسیت آن ها نر می باشد. زیرا جنس نر زیبایی بیشتری دارد و اندازه ی آن بزرگ تر است . رنگ های روشن و متنوع این ماهی را بیشتر در جنس نر می توان یافت و به راحتی جتسیت نر و ماده این ماهی قابل تشخیص است برای متوجه شدن این تفاوت به عکس زیر دقت کنید

تشخیص جنیست ماهی فایتر
تشخیص جنیست ماهی فایتر

 

تکثیر ماهی فایتر

به زودی اضافه می شود

به این مطلب امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *