رمز یکبار مصرف

زمان اجرایی شدن رمز یکبار مصرف از خرداد 98

آغاز خرید های اینترنتی با رمز یکبار مصرف از خرداد 98

رمز یکبار مصرف : با توجه به افزایش روزافزون کاربران اینترنتی و گرایش بیشتر مردم به خرید اینترنتی، حجم معاملات اینترنتی نسبت به سالهای گذشته به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. از این رو کسانی در این فضای مجازی سرقت اطلاعات افراد از رمز و شماره کارت آنها سوء استفاده نموده و اقدام به برداشت پول از حساب فرد قربانی می نمایند.

بنابراین به منظور کاهش این سرقت ها و افزایش امنیت اطلاعات مردم در سطح اینترنت از خرداد ماه سال آینده یعنی خرداد ماه ۹۸ رمز های یکبار مصرف جایگزین رمز ثابت خواهد شد و هر فرد از رمز یکبار مصرف خود فقط برای یکبار خرید اینترنتی استفاده خواهد نمود و به منظور انجام خریدهای بعدی باید رمز های جدیدی دریافت نماید. در این خبر از مجله وب نواز قصد بررسی صحت این اخبار را داریم.

«ناصر حکیمی» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی روز گذشته در گفتگوی تلفنی با برنامه تیتر امشب گفت: «از خرداد ۹۸ ارائه رمزهای دوم ایستا به دارندگان کارت متوقف و استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف در تمام تراکنش‌های غیرحضوری، اینترنتی و موبایلی الزام‌آور می‌شود.»

سرهنگ «علی نیک‌نفس» رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نیز در برنامه تیتر امشب با اشاره به متفاوت بودن فضای واقعی و مجازی عنوان کرد که فضای سایبری، پیچیده است و به همین دلیل جرایم این حوزه چند برابر شده است:

«فریب کاری‌ها و تکنیک‌های فریب بیشتر شده‌اند و در این فضا باید مراقبت‌های بیشتری نسبت به فضای واقعی انجام شود. مجرمین به فضای مجازی و سایبر سوق پیدا کرده‌اند. حجم پرونده‌ها در فضای مجازی سه برابر شده است. افراد از طریق فیشینگ به حساب کاربر دسترسی پیدا می‌کنند، با ورود کاربر به صفحه قلابی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه، این اطلاعات از طرف مجرمین به سرقت می‌رود.»

به گفته نیک نفس کلاهبرداران با دسترسی به اطلاعات بانکی و رمز کاربران دست به سرقت و تخلیه حساب‌های بانکی می‌کنند اما رمزهای یک‌بار مصرف می‌تواند از سرقت جلوگیری کند.

به این مطلب امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *